Wednesday, August 26, 2009

Скопје и Љубов и Секс

Каква љубов?

Покрај секоја форма на љубовта, овој пат ќе збориме за разни допири, фаќања, молења и гњавења по темните места во Скопје :)
Причина бр. 1: Живееш со твоите.
Причина бр. 2: Немаш кола.
Причина бр. 3: Имаш кола, ама ако имаш нешто „поозбилно“ во план, може да ве начекаат.
Причина бр. 4: Не смеете да правите поише од фаќање, а ако отидете кај што има кревет ќе стане поопасно :D
Причина бр. 4: Интересно е да се почне баш тука, баш сега.
Причина бр. 5: МОРА да се почне, баш тука, баш сега.

и така натаму...

Локација 1: Кеј
Веројатно сте седеле со објектот на обожавање на кеј и не сте можеле да се одвоите еден од друг. И не само што не се одвајате, туку продолжувате се поостро :)
Прво внимавате и барем малку се сецнувате на некој случаен минувач, како не би се створила незгодна ситуација. Потоа веќе ни минувачите не ви се битни, и единственото што може да ви прошета низ глава е „што бараат да дремат по кеј волку касно?“ А вие сте баш од тие што дремат на кеј толку касно.
На кеј обично не се оди до крај. Сепак е премногу центар и прометно во секое време од денот и ноќта. Но неретко се дочекува утро, баш таму, и баш со објектот на обожавање.

Локација 2: Парк

И тоа кој дел од паркот... ;) Колку пати сте посакале (или сте успеале) да се сокриете во најтемниот дел од паркот за да направите нешто повеќе од тоа што можете на клупите кај што е нешто посветло, или клупите на кеј? Најхрабрите (и најочајните од горенаведените причини) неретко успеваат да ја постигнат својата цел баш таму. Паркот ја нуди својата удобност, својата ладовина во лето и своите темни засолништа каде што ќе ја скриете вашата љубов од очите на несаканите (ама во тој момент НАЈНЕСАКАНИТЕ) минувачи и досадните (СЕКОГАШ најдосадни) манијачиња.

Локација 3: Водно
А како би го заборавиле, и како би го опишале, дури и зашто би го опишале, кога, ако не сте дел од популацијата што го пробала Водно за своите љубовни игри, тогаш сигурно сте биле сведоци макар на импровизираното љубовно гнездо :) Водно игра голема улога во швалерските верзии на Скопјани. Не се знае зашто баш Водно, ако знаете бујрум, ама ете така. Традиција си е традиција.

Локација 4: Рандом паркинг
По можност затемнет и изолиран. По можност подалеку од ТВОЈАТА зграда и ТВОИТЕ комшии. По можност... да не ги издаваме локациите :D
Паркингот е одлично место, доколку сакате да не бидете „ко сите“ на Водно, плус горенаведените причини. Плус, на паркинг не мора баш све да се деси. Може малку, ама тоа малку да направи многу ;) Може и да биде прекрасна конекција помеѓу „двајца млади што се сакаат“ на некое друго ниво, но за други нивоа во друга прилика. Во секој случај, добар дел од фантазиите се остваруваат во кола, на паркинг. Повеќето ќе се согласат дека е тесничко, но добро...

Локација 5: Маалско паркче

Е, во маалско паркче колку сакаш драпај се, не е баш свеедно. Проаѓаат комшии. Ѕиркаат комшии. Ма ќе те направат будала и само за љубење, ама кој да се секира, особено ако е Причина бр. 5 во прашање :) Во секој случај, не е фер без раче под маица, и раче на некое друго место да се помине, па што ако е маалско паркче.

Локација 6: Влез
Така, да. Од било која зграда. Влезот е добра варијанта, од причина што е многу тивко и се слуша најмал чекор. Плус кој и да излезе, пали светло, па си безбеден, што и да правиш. Плус, влезот не секогаш е планиран да заврши како сексуална локација. Неретко децата се испраќаат до врата, па бакнежот за добра ноќ преминува во СВЕ за добра ноќ :) И да, ако си внимателен, влезот може да значи СВЕ ;)

Локација 7: Темни улички
Ова веројатно нема пар што го нема пробано. Неочекувани изливи на љубов се случиле во многу тесни, симпатични и темни улички во Скопје. Од бакнеж, па до нешто повеќе, сокачињата се имаат изнагледано мал милион љубови, страсти, бакнежи, допири... Си ќутат и никако не издаваат, криејки ги своите искуства баш зад истата таа затемнетост која ги поттикнува.

Кој како милува... Во секој случај, мислам дека креветот има посебна магија. Особено ако после тоа можеш да излезеш на тераса и пак да си го осетиш Градот.

И? Уште некоја локација?

***

Авторот е главен град на Папокот на светот.

7 comments:

 1. Епа секоја чест за текстов, само требало и Калето ни мило да го споменете. Па и таму се случуваат еден куп интересни, за темава, ствари! ;-) Поздрав

  ReplyDelete
 2. Хехе... Сите наведени локации се испробани од сите наведени причини. Ах, луди млади години...

  Поздрав
  Скопјанка

  ReplyDelete
 3. da sme zivi i zdravi, bogami i na NEmladi godini se probuvalo.. :)))))

  a kaleto, pa tekstov ne e kompleten bez Skopjani da se umesaat so svoite lokacii ;)

  ReplyDelete
 4. Лифт спаѓа у категорија влез?

  Падобранец

  ReplyDelete
 5. Ne. Liftot e posebna kategorija ;)
  Vredi i poseben post da dobie, osobeno ako e vo Gradski zid ;)

  ReplyDelete
 6. Стварно се добри лифовите од Градски ѕид.... ах само да имаат уста што све ке кажат :)))
  Поздрав
  Градски дечко од ѕид :)

  ReplyDelete
 7. :))) Citam i se prisekam... Ah sto mi bese ubavo koa bev single hahahaha

  Ova mi e najbolji momenat od kolumnava inace:

  Во секој случај, не е фер без раче под маица, и раче на некое друго место да се помине, па што ако е маалско паркче.

  :D :D :D

  ReplyDelete